poniedziałek, 20 kwietnia 2015

postheadericon Sprawozdania do Urzędu Statystycznego

Każda nawet mała firma każdego roku musi wysyłać do GUS przeróżne sprawozdania. Przykładowo są to druki PL1, ankieta o warunkach zatrudnienia Z 10, jak również różnorakie inne, najczęściej powiązane z takimi danymi:
Jakością zatrudnienia, Tendencjami panującymi na rynku pracy, Trendami w przemyśle, Tendencjami w rozwoju firm.
Główny urząd statystyczny sprawdza również kwestie łączące się z z bezpieczeństwem pracy, kwestie powiązane z wypłatami i ogólnie wszystkim, co pojawia się na linii szef - pracownik.

Opole na szczycie

Istotną lokatę w sprawdzaniu trendów oraz przyczyn ich powstawania, lub też określania przyszłych kierunków są wypadki przy pracy. Opole tutaj przoduje - statystyka pokazuje, że jest tutaj bardzo mało wypadków w zakładach pracy. Możnaby powiedzieć, że to nic zaskakującego, bo Opolskie jest najmniejszym z województw w kraju, w dodatku nie jest bardzo „obsiane zakładami przemysłowymi”. Jest to prawda, ale nie w stosunku do danych GUS, dlatego, że te przeliczono w przeliczeniu na 1000 zatrudnionych.

Wypadkowość w opolskiem - za jaką przyczyną?

Po pierwsze na pewno są to prężne działania PIP Opole, a wśród nich:
Działania zapobiegawcze, Szkolenia dla właścicieli firm, Surowe kontrole zakończone nakazami.
Ten ostatni podpunkt na uprzedniej liście nie jest miły, ale w tym miejscu można zauważyć, że każda jedna kontrola z Inspekcji Pracy Opole daje w jakiś nie bezpośredni sposób skutek w postaci bezpieczniejszej pracy i zatrudnienia.
Następna kwestia, to większe wyedukowanie samych właścicieli firm - dzięki dostępowi do Internetu sprawdzają, jakie ciążą na nich powinności w zakresie Kodeksu Pracy, dzięki różnym sieciowym aplikacjom mogą też wiele sobie sami zrobić z zakresu BHP. Czyli - nie potrzeba już wkładać tak wiele wysiłku, by zdobyć wiedzę o BHP i Prawa Pracy.
Na końcu - przyczyna niewielkiej wypadkowości, to pracownicy. Na Opolszczyźnie jest bardzo duża fala wyjazdów za granicę - za lepiej płatną pracą. Jednocześnie ludzie po powrocie do kraju sami nie chcą już się zatrudniać w zakładach nie spełniających wymogów BHP i Prawa Pracy i niechętnie godzą się na zarobek uzyskiwany w niesprzyjających warunkach.

0 komentarze: